Газ, вугілля, електроенергія, дрова чи пелети — стало відомо, яка енергія коштує дешевше

Новости Никополя

Власники приватних будинків досить часто задаються питанням – чим їх вигідніше опалювати, виходячи з цін на газ, електроенергію та пелети чи дрова у 2021 році. На перший погляд, відповісти на нього складно, адже одні будинки не схожі на інші, по-різному утеплені та обладнані різними системами обігріву. Однак зробити такі підрахунки все ж можна.

Today.ua на прикладах пояснює, як це зробити.

Газ, дрова, вугілля, пелети – це дуже різне паливо, яке має різну ціну, з різною швидкістю горить, та й взагалі одне є газом, а інше – твердими речовинами. Але незалежно від цього при їхньому спалюванні виділяється енергія (теплота), знаючи кількість якої та ціну палива, можна порівняти, чим користуватися вигідніше.

Спочатку ми порахуємо, скільки коштує одиниця енергії, отримана з кожного виду палива окремо, а потім на прикладі приватного будинку в Київській області більш наочно покажемо, які витрати за сезон будуть у кожному випадку.

Робити розрахунки будемо через одиниці питомої теплоти згоряння – джоулі. Ми з’ясуємо, скільки коштує 1 кВт-год тепла (= 3,6 МДж), отриманий з різних видів палива.

Щоб порівнювати обсяги енергії в різних одиницях виміру, будемо користуватися співвідношеннями, які вказані у обґрунтуванні до постанови НКРЕКП №84 від 26.01.2017, а саме: 1 кВт·год = 0,859845·10-3 Гкал (0,85 Мкал); 1 кВт-год = 3,6 МДж.

Розрахунок для газу

Середня питома теплота згоряння 1 м3 природного газу в Україні складає 34,3 МДж (8200 ккал, згідно даних Оператора ГТС). Тобто, 1 м3 газу при згорянні виділить 34,3 МДж або 9,53 кВт-год енергії.

Будемо вважати, що в нашому будинку стоїть звичайний атмосферний газовий котел, коефіцієнт корисної дії (ККД) якого складає 90% (випадок із більш ефективними, але дорогими конденсаційними котлами не розглядаємо). Відповідно, після спалювання 1 м3 газу наш будинок отримає 9,53*0,9 = 8,57 квт-год енергії, або 30,87 МДж.

Якщо вважати, що куб газу нам обходиться у 9,74 грн (8 грн/м3 газу + 1,74 грн тариф на розподіл “Київоблгазу”), то вироблений з нього 1 кВт-год енергії (3,6 МДж) обійдеться нам у 3,6 (МДж) * 9,74 (грн) / 30,87 (МДж) = 1,13 грн.

Розрахунок для вугілля

В Україні можна купити вугілля багатьох марок і сортів. Будемо вважати, що для обігріву будинку ми використовуємо кам’яне вугілля, середня питома теплота згоряння 1 кг якого складає 29,3 МДж (7000 ккал). Це означає, що 1 кг вугілля при згорянні виділить 8,14 кВт-год енергії.

Тут також ми припустимо, що у нас стоїть хороший вугільний котел прямого горіння з ККД 75% (більш ефективні, але дорогі піролізні котли упустимо). Отже, при спалюванні 1 кг вугілля ми отримаємо 8,14*0,75 = 6,1 кВт-год енергії, або 22 МДж.

Ціни на вугілля суттєво залежать від регіону. В середньому по Київській області складають 6000 грн/т. Отже, 1 кВт-год енергії (3,6 МДж) з вугілля нам коштуватиме 3,6 (МДж) * 6 (грн) / 22 (МДж) = 0,98 грн.

Розрахунок для дров

Зробити більш-менш універсальний розрахунок для дров (як у випадку з природним газом) складно через те, що асортимент порід деревини, який доступний в Україні, дуже широкий.

Для печей зазвичай використовують березу, вільху, граб, дуб, акацію, клен. Хвойні породи брати не бажано через високий вміст смоли, яка шкодить димоходу (але вони дешевші).

Ціни на дрова залежать від того, колоті вони, чи ні (поставляються колодами або “метрівками”). Це теж впливає на розрахунки. Для розуміння порядку цін наведемо вартість дров на одній з баз у Київській області:

Дрова акації, дуба, граба, ясеня, яблуні (за складометр):

 • колоті – 1800 грн;
 • колодами – 1750 грн;
 • “метрівки” – 1400-1700 грн.

Дрова берези, вільхи, клена:

 • колоті – 1450 грн;
 • колодами – 1350 грн;
 • “метрівки” – 1100-1300 грн.

Також різні постачальники пропонують дрова різної вологості, яка прямо впливає на теплотворність палива (відповідно, і на остаточне співвідношення ціна/отримана енергія).

Зробимо розрахунок на прикладі дуба. Будемо вважати, що у нас є колоті дубові дрова природної сушки (вологість 25-30%), щільністю 500 кг/складометр. Відповідно, 1 кг дров коштує 3,6 грн. Теплотворна здатність 1 кг дубових дров – 15 МДж, що дорівнює 4,2 кВт-год. В перерахунку на складометр теплотворна здатність складає приблизно 2,1 МВт-год.

Будемо вважати, що у нас є твердопаливний котел, ККД якого 70%. При спалюванні 1 кг дубових дров ми отримаємо 4,2 (кВт-год) * 0,7 (ККД) = 2,94 кВт-год енергії, або 10,58 МДж.

Підрахуємо, скільки коштуватиме 1 кВт-год (3,6 МДж), отриманий з дубових дров. 3,6 (МДж) * 3,6 (грн/кг) / 10,58 (МДж) = 1,22 грн.

Розрахунок для пелет

Середня питома теплота згоряння пелет складає 17,5 МДж (4200 ккал). Це означає, що 1 кг пелет при згорянні виділить 4,86 кВт-год енергії.

Якщо вважати, що ККД котла на пелетах 90%, то при спалюванні 1 кг пелет ми отримаємо 4,86 (кВт-год) * 0,9 (ККД) = 4,37 кВт-год енергії, або 17,5 МДж.

Ціна пелет з сосни складає близько 6500 грн/т. Підрахуємо, скільки коштуватиме 1 кВт-год (3,6 МДж), отриманий з пелет. 3,6 (МДж) * 6,5 (грн/кг) / 17,5 (МДж) = 1,33 грн.

Розрахунок для електроенергії

У випадку електроенергії все просто. ККД електричного котла можна прийняти за 100% (всі втрати тепла залишаються в приміщенні). А 1 кВт-год електроенергії для населення коштує 1,68 грн.

Чим опалювати дешевше?

Ми отримали наступний “рейтинг” вартості отримання 1 кВт-год з різних видів палива (з урахуванням ККД котлів та якості/різновидів палива):

 • вугілля – 0,98 грн;
 • газ – 1,13 грн;
 • дрова – 1,22 грн;
 • пелети – 1,33 грн;
 • електроенергія – 1,68 грн.

Зауважимо, що це досить приблизні розрахунки, оскільки лише про газ та електроенергію можна говорити, що вони однаково коштують та мають однакову якість по всій Україні. Тоді як теплотворність дров і вугілля можуть суттєво відрізнятися, бо залежить від багатьох факторів (марка вугілля, вологість дров, порода деревини і т.д.).

Так і з вартістю – їх можна купити за ринковою ціною, а можна і дуже дешево. Якщо, наприклад, купити дрова напряму в лісництві та ще й у знайомого лісника, то зрозуміло, що з їхньою ціною не може конкурувати ані вугілля, ані газ. Ще більше ціну дров можна знизити, якщо купувати їх не вже розколотими, а метровими колодами (щоб потім розрізати та порубати самостійно).

Ще один фактор, який впливає на підсумкову вартість кіловат-години енергії – ефективність котла. Чим вищий його ККД та чим ефективніше витрачається тепло при обігріві будинку (будинок правильно утеплений), тим меншими будуть підсумкові витрати на опалення будинку за період опалювального сезону

 

Ранее мы сообщали: Як працює в Нікополі КП «МАД-1». День другий (відео)

Подробности жуткого ДТП под Покровом (ФОТО, ВИДЕО)

Как будут проверять доходы украинцев после налоговой амнистии

Оставьте комментарий первым on "Газ, вугілля, електроенергія, дрова чи пелети — стало відомо, яка енергія коштує дешевше"

Оставьте комментарий